Brother Continuous Paper Tape
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: DK-22205
- EAN: 4977766628198 5055851249004 31 ...1249004 3102014024205 5053485816319 5715063098943 9789792351439 4977766629973 3607766628195 5051395217073 4977766628327more
Offer details
Trade Prices
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | $37.71 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Rolls per pack | 1 |
| Water-resistant | No |
| Ultraviolet (UV) resistant | No |
| Suitable for textured surface | No |
| Oil-resistant | No |
| Heat-resistant | No |
| Heat shrink | No |
| Chemical-resistant | No |
| Suitable for outdoor use | No |
| Suitable for any surface | No |
| Laminated | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Finish type | Matt |
| Tape type | DK |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Compatibility | QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Type | Continuous label |
| Self-laminating | No |
| Weatherproof | No |
| Humidity resistant | No |
| Flame-retardant | No |
| Corrosion resistant | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape width | 6.2 cm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766628198 |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 6.2 cm |
| Depth | 115 mm |
| Weight | 345 g |
| Width | 54 mm |
| Tape length | 30.48 m |
| Package width | 523 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 167 mm |
| Package depth | 589 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 112 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 523 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 167 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 435.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 589 mm |
| Country of origin | China |