Brother QL-1110NWB label printer Direct thermal 300 x 300 DPI 110 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN DK Wi-Fi Bluetooth
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: QL1110NWB
- EAN: 4977766792424 4977766787789 49 ...6787789 4977766826822 4977766784092 0012502672395 4977766826846 4977766787840 4977766787802 4977766787826 4977766826860 4977766826884 4977766826808 4977766826785 0012502672456 0012502648949 4977766787765more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy

Microsoft Office and database printing
The P-touch editor add-in for Microsoft Office (Windows only) allows you to select and print data directly from Word, Excel and Outlook. From Microsoft Word, highlight an address and click the add-in, in the toolbar, to print this on a label. Highlight cells in Excel and again click the add-in. For Outlook, select the contact with the address you require to print this label.
Description
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Minimum print length | 2.54 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | No |
| Vertical printing | Yes |
| Print speed | 110 mm/sec |
| Print speed | 69 lpm |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.2 cm |
| Display | |
| Display | No |
| Memory | |
| Label memory | 255 label(s) |
| Flash memory | 7.8 MB |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 3 m |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth profiles | BIP, HCRP, OPP, SPP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Tape type | DK |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 39, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, IMB, ISBN-2, ISBN-5, ITF, ITF-25, MaxiCode, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Flash memory | 7.8 MB |
| Design | |
| Display | No |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 2.37 kg |
| Package weight | 3.27 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.27 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Software development kit (SDK) | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Other features | |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Label memory | 255 label(s) |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255.1 kg |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |