Brother QL-700 label printer Direct thermal 300 x 300 DPI 150 mm/sec DK
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: QL700
- EAN: 4977766707237 4977766707107 00 ...6707107 0012502631712 0640206589475 0133588131405 4977766708166 0132018322574 0700580279680 5715327014528 3540260148038 4977766707084 5715063165577 0999997183110 0807030503187 0125026304564 0012502630456 4977766707121 4977766704304 0806791898754 4977766707176 4977766704298 5054629466292 0641438735241 5715063448557 4977766707145 4052305390467 5715327015051more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Rotated printing | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Vertical printing | Yes |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 6.2 cm |
| Maximum print height | 5.9 cm |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 6.2 cm |
| Maximum label length | 1 m |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| PC connected | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Bluetooth | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Number of label formats | 22 |
| Tape type | DK |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), EAN128, EAN13, EAN8, Interleaved 2/5, PDF417, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Tape cutting | Automatic |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC adapter output current | 1.7 A |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 260.4 mm |
| Package depth | 184.2 mm |
| Package height | 234.9 mm |
| Width | 262 mm |
| Depth | 239 mm |
| Height | 183 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Package weight | 2.13 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 260.4 mm |
| Package depth | 184.2 mm |
| Package height | 234.9 mm |
| Package weight | 2.13 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 182 x 262 x 233 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Bundled software | Software, USB Cable, Power Cord, Quick Setup Guide, Documentation, Starter rolls: DK-1201 Die-cut Standard Address Labels (100 labels), plus DK-2205 2.4" Continuous Length Paper Tape (26.2 ft.) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of label formats | 22 |
| Network ready | No |
| Dimensions (WxDxH) | 128 x 221 x 153 mm |
| Country of origin | China |
| Quantity outer carton | 3 pc(s) |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255.6 kg |
| Master (outer) case width | 274 mm |
| Master (outer) case length | 555 mm |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |