Brother Continuous Paper Tape
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: DK22210
- EAN: 4977766628181 4977766628310 50 ...6628310 5055712342196 5053676824956 3663361141415 5053485816302 4054189057207 5715063800805more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Rolls per pack | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | DK |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560,QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape width | 2.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.9 cm |
| Depth | 115 mm |
| Weight | 174 g |
| Width | 54 mm |
| Tape length | 30.48 m |
| Package width | 378 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 157 mm |
| Package depth | 516 mm |
| Package weight | 236 g |
| Height | 112 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 378 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 236 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 250.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 516 mm |
| Country of origin | China |