Brother Standard address labels
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: DK-11201
- EAN: 4977766628112 4977766629881 57 ...6629881 5715328118492 4054189057542 4054189057313 4054189217861 7426005169178 5051395446909 5053676824918 5054533636156 5054242070647 4977766628242 5051395181022more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Rolls per pack | 1 |
| Water-resistant | No |
| Oil-resistant | No |
| Heat-resistant | No |
| Heat shrink | No |
| Chemical-resistant | No |
| Suitable for outdoor use | No |
| Laminated | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | DK |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Self-laminating | No |
| Weatherproof | No |
| Smear resistant | Yes |
| Humidity resistant | No |
| Flame-retardant | No |
| Corrosion resistant | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766628112 |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 115 mm |
| Weight | 213 g |
| Width | 54 mm |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 112 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 5 mm |
| Country of origin | China |